TopMoka - dizajnové talianske mokka kávovary

60 rokov a stále IN

Boli to 50-té roky minulého storočia, keď mokka kávovary začali žať svoju slávu. Vynájdené a navrhnuté boli už o niečo skôr a to v roku 1933. Toto elegantné a jednoduché riešenie kávovaru ľudstvo pripisuje pánovi s menom Alfonsovi Bialetti.

Netrvalo dlho kým ho jeho geniálny vynález preslávil. Okamžite po uvedení na trh sa tieto kávovary stali hitom a ako som uviedol na začiatku, od roku 1950 sa stali akousi ikonou. Mokka kávovary sú symboolom talianských domácností a neodmysliteľne k ním patria dodnes.

Keď sa na to pozrieme zo sociálneho hľadiska, vynájdenie mokka kávovaru úplne prenieslo esspresso z kaviarní do domovov bežných ľudí. Predtým si šálku kvalitnej kávy mohla dovoliť len stredná a vyššia vrstva. Samotné pitie kávy v Taliansku bolo v tom čase pre väčšinu niečo ako verejná záležitosť. Niet pochýb o tom že Taliani su najväčší kávovi fajnšmekri.

No a čo my slováci? Určite v nie-jednej kaviarni dostaneme kvalitné esspresso. Doma však väčšinou nezostane na nič iné ako na „obyčajnú nesku“. Každému preto odporúčam ochutnať práve mokka kávu, ktorá nie je nijak finančne náročná a privádza ozajstný kávovy zážitok!

Zaujalo vás to? Nie je na čo čakať.
Zobraziť všetky varianty TopMoka

Čítajte ďalej

DEC
02
10 faktov o káve, ktoré ste doteraz nepoznali

Viete ktorá káva je najdrahšia na svete? Koľko kávových zŕn potrebujete na jednu šálku kávy? Kedy je kofeín najefektívnejší? Ako vyšperkovať prípravu vašej kávy tak aby bola TOP?

NOV
20
Vaša babka ho pozná!

Tak pekne po poriadku, ako to vlastne je.Moka kávovary vznikli v Taliansku. Bolo to niekedy v 19. storočí, prislúžil sa za to pán Bialetti. Dnes, je tento kávovar dostupný snáď už na celom svete. Prečo?

Štýlové a funkčné
Kombinácia funkčnosti a krásneho nadčasového dizajnu sa hodí do každej kuchyne.